BLOG: Welkom in Wielwijk
.jpeg?resolution=1100x0)
Gepubliceerd op : 20 augustus 2025
Welkom in Wielwijk: een dagboek van twee onderzoekers
In deze blogreeks lees je over de ervaringen van onderzoekers Elizabeth en Patrick van tijdens hun onderzoek in Wielwijk. Dit is de eerste blog.
Donderdag 27 juni wandelen wij, Patrick Bek en Elizabeth van Twist, op een zonnige dag Wielwijk binnen. De afgelopen maanden werkten we in co-creatie met een initiatiefgroep – bestaande uit de gemeente Dordrecht, Alliantie Dordrecht en Samen Dordt – aan een onderzoeksvoorstel. Nu gaan we echt de wijk in, op zoek naar verhalen van bewoners.
Patrick en Elizabeth werken voor verschillende lectoraten van het Kenniscentrum Talentontwikkeling. Patrick is een verhalenverzamelaar, Elizabeth een onderzoekende geluksvogel – beiden met passie voor mensen, community-based werken en verhalen.
Het doel van ons onderzoek: achterhalen wat inwoners nodig hebben om grip op hun geldzaken te krijgen of te behouden, en hoe samenwerking binnen het armoedenetwerk hieraan kan bijdragen. Belangrijk uitgangspunt: we praten met inwoners, niet over hen. Hun verhalen staan centraal.
Wielwijk in beeld
Wielwijk is een naoorlogse wijk in Dordrecht. De oudste huizen stammen uit de jaren ’20. Door verouderde woningen en eenzijdige bevolkingssamenstelling raakte de wijk begin jaren ’90 in verval. Sinds 1996 wordt er gewerkt aan wijkvernieuwing: renovatie, nieuwbouw en investeringen in leefbaarheid.
Toch zijn niet alle woningen op niveau en ligt het gemiddelde inkomen hier lager dan in de rest van Dordrecht. Jeugdcriminaliteit komt vaker voor. De wijk is divers: in 2013 had tweederde van de inwoners een migratieachtergrond – in 2022 is dat beeld grotendeels gelijk gebleven.
Wielwijk maakt deel uit van het Nationaal Programma Leefbaarheid en Veiligheid. Daarmee wordt geïnvesteerd in verbetering van het sociale en fysieke domein en de veiligheid. Dordrecht wil hiermee kansenongelijkheid aanpakken.

Eerste indruk
Vandaag maken wij kennis met de wijkmanager, die ons meeneemt op een eerste rondgang. Wij kennen de wijk nog niet en zouden nu niet kunnen zeggen waar mensen terecht kunnen met vragen over geld. Dat geldt vermoedelijk ook voor veel bewoners. Vanuit dat nieuwkomersperspectief starten we dit onderzoek.
De wijkmanager vertelt over het wijkcentrum, zo’n 20 jaar oud en nu beheerd door Buurtwerk (ContourdeTwern). Er zijn activiteiten zoals ontbijtjes, soepavonden en kaartmiddagen. Toch trekt het centrum vooral een vaste groep ouderen. Dat terwijl de wijk uit zo’n 3.000 huishoudens bestaat, met zeer uiteenlopende achtergronden.
Op straat is het rustig. We wandelen langs de Andreaskerk, basisscholen, de Short Stay Facility en een verslavingskliniek. Via het park keren we terug naar het Admiraalsplein. Dit zijn plekken waar mensen elkaar ontmoeten en verhalen delen – misschien ook over geldzaken?

In contact komen
We vragen ons af hoe we bewoners het beste kunnen spreken. Wat helpt hen grip te houden op geld? Wat werkt – en wat niet?
De wijkmanager tipt ons een reeks professionals op het gebied van financiële ondersteuning. Ook nodigt hij ons uit voor het zeswekelijks leefbaarheidsoverleg, zodat we organisaties leren kennen en betrokken blijven bij de ontwikkelingen in de wijk.
Maar we willen vooral bewoners ontmoeten. We vragen of we op donderdagochtenden in het wijkcentrum mogen verblijven. Op die manier kunnen we – via een praatje, koffie of activiteit – op een laagdrempelige manier luisteren naar hun verhalen. Want dáár begint het.
Benieuwd naar de tweede blog van deze reeks? Je leest deze hier!
Op de hoogte blijven? Schrijf u in voor de nieuwsbrief!
Door je te abonneren op onze nieuwsbrief ga je akkoord met onze privacyverklaring.